Reklama

Eikew

Eikew

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Ks. Pwt 7, 12?11, 25
M

Mojżesz wychwalał piękno Ziemi Obiecanej. Uczył, że zdobędą ją Izraelici nie dlatego, że są tak etyczni i bogobojni, ale dlatego, że narody zamieszkujące tę krainę są grzeszne. Oczekuje, że jego lud dojrzeje do daru, jaki im przygotował Bóg. Zdobycie i zachowanie Ziemi wymaga przestrzegania wszystkich przykazań, nawet tych pozornie nieistotnych. (Słowo eikew oznacza piętę, obcas i odnosi się właśnie do nakazów drugorzędnych, czyli takich, które można "wziąć pod obcas". Raszi twierdził, że dopiero wtedy, gdy Żydzi będą wierni nawet tym mniej ważnym nakazom, mogą być pewni, iż Bóg ich nagrodzi swoją łaskawością). Na tej ziemi są bystre rzeki, rodzi się w obfitości pszenica, winna latorośl, granaty. Niczego tu nie brakuje, jadła będzie do syta. Tu znajdzie się miejsce dla gościnnych domostw, mis, srebra i złota.

Salomon w Przypowieściach powiadał, że mądrość...

4780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]