Reklama

Ładowanie...

Eikew

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Ks. Pwt 7, 12?11, 25
M

Mojżesz wychwalał piękno Ziemi Obiecanej. Uczył, że zdobędą ją Izraelici nie dlatego, że są tak etyczni i bogobojni, ale dlatego, że narody zamieszkujące tę krainę są grzeszne. Oczekuje, że jego lud dojrzeje do daru, jaki im przygotował Bóg. Zdobycie i zachowanie Ziemi wymaga przestrzegania wszystkich przykazań, nawet tych pozornie nieistotnych. (Słowo eikew oznacza piętę, obcas i odnosi się właśnie do nakazów drugorzędnych, czyli takich, które można "wziąć pod obcas". Raszi twierdził, że dopiero wtedy, gdy Żydzi będą wierni nawet tym mniej ważnym nakazom, mogą być pewni, iż Bóg ich nagrodzi swoją łaskawością). Na tej ziemi są bystre rzeki, rodzi się w obfitości pszenica, winna latorośl, granaty. Niczego tu nie brakuje, jadła będzie do syta. Tu znajdzie się miejsce dla gościnnych domostw, mis, srebra i złota.

Salomon w Przypowieściach powiadał, że mądrość...

4780

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]