Reklama

Życie pod kipą

Życie pod kipą

z Jerozolimy
29.03.2021
Czyta się kilka minut
„Dosim” – tak o ortodoksyjnych współobywatelach mówią z przekąsem laiccy Żydzi. Religijny świat jest dla nich tyleż tajemniczy, co niedostępny, a wiedzę o nim czerpią głównie z telewizji.
W Jerozolimie, 16 marca 2021 r. KAROLINA PRZEWROCKA-ADERET
D

Dwa tygodnie przed rozpoczęciem Pesach na ulicach ultraortodoksyjnych dzielnic Jerozolimy – Mea Szearim i Geula – ruch jest większy niż zwykle. Sklepowe witryny świadczą, że zbliża się święto: pokaźne pudełka okrągłej macy, wypiekanej tylko teraz, środki czystości po obniżonych cenach, a w sieciówce odświętne sukienki dla ortodoksyjnych kobiet (długość za kolano, dekolt zasłonięty, długie rękawy; w tym roku w modzie kolory pastelowe). Półki księgarń uginają się od wydań Hagady – uroczystej modlitwy czytanej przy świątecznym stole – i od książek kucharskich z przepisami bez chamecu – czyli zakazanego w tym okresie zakwasu.

Tłum ludzi przeciska się między sklepami: kobiety i mężczyźni o nakrytych głowach, dzieci spoglądające z wózków. Twarze zakrywają maseczki, choć w tłumie o dystansie nie ma nawet mowy. Sznury biało-czarnego prania ciągną się wzdłuż kamienic, jakby same...

16384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]