Poszukiwacze sprzeczności

Prof. KRZYSZTOF ZAGÓRSKI, socjolog: Doktryny politycznej Polaków nie da się wpisać w spójną tabelkę. Zawsze coś tu się nie będzie zgadzało. I to nas łączy.

Reklama

Poszukiwacze sprzeczności

Poszukiwacze sprzeczności

25.02.2019
Czyta się kilka minut
Prof. KRZYSZTOF ZAGÓRSKI, socjolog: Doktryny politycznej Polaków nie da się wpisać w spójną tabelkę. Zawsze coś tu się nie będzie zgadzało. I to nas łączy.
ZYGMUNT JANUSZEWSKI
R

RAFAŁ WOŚ: Na początku polskiej transformacji mówiło się, że Tadeusz Mazowiecki chciał pojechać do Bonn, ale Leszek Balcerowicz kupił mu bilet do Chicago. Bonn oznaczało wzorowanie się na zachodnioniemieckiej społecznej gospodarce rynkowej, a Chicago to symbol wolnorynkowego radykalizmu. W Polsce ostatnich 30 lat najczęściej spieraliśmy się o to, od kogo by tu nasz pomysł na państwo, społeczeństwo i gospodarkę skopiować. Na tym tle badanie „Doktryna Polaków” jest intrygująco inne.

KRZYSZTOF ZAGÓRSKI: Zgadza się. W projekcie badawczym i książce „Doktryna Polaków” nie pytamy, skąd zapożyczyć pomysły na Polskę, żeby pasowały do naszych wyobrażeń i ideałów. W ogóle nie chodziło nam o sporządzenie recepty na pożądany kształt ustroju lub najlepszą drogę przemian ustrojowych. Chcieliśmy zbadać, jak główne nurty klasycznej filozofii politycznej przejawiają się w...

19366

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]