Ładowanie...
Edukacja nadal w remoncie. Co się zmieni po 1 września
Edukacja nadal w remoncie. Co się zmieni po 1 września
Jeśli ktoś liczył, że po wielkiej reformie oświaty polska szkoła pod rządami PiS choć na chwilę odetchnie od zmian, to się mylił. Ta największa dotyczy pedagogów: od 1 września z czterech stopni awansu zawodowego zostaną zlikwidowane dwa pierwsze – stażysta i kontraktowy. Nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole będzie przygotowywał się do zawodu, by dopiero po czterech latach móc ubiegać się o stopień. Druga zmiana dotycząca pedagogów to tzw. godziny czarnkowe – raz na dwa tygodnie nauczyciel będzie przez 60 minut do dyspozycji dzieci i rodziców.
Zmiany nie ominą uczniów: pierwszoklasiści ze szkół ponadpodstawowych przećwiczą głośny przedmiot – historię i teraźniejszość, ci z klas czwartych podejdą do tzw. nowej matury (więcej czasu, więcej zadań). Z kolei uczniowie chcący zwolnić się z WF-u będą musieli przynieść zaświadczenie nie od lekarza pierwszego kontaktu, a od specjalisty.
Bez zmian pozostaną (nie licząc podwyżek dla początkujących) nauczycielskie pensje. I zapewne ich nastroje, które w tym roku mogą nawet doprowadzić do protestów lub strajków. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]