Ładowanie...
Kim jest Wojciech Roszkowski, autor podręcznika do „Historii i Teraźniejszości”

Już pierwsze krążące po internecie fragmenty sprawiły, że spodziewano się kontrowersji. Jednak ostateczny kształt napisanego na zamówienie ministra Przemysława Czarnka podręcznika szkolnego „Historia i Teraźniejszość” potwierdził najgorsze obawy. Opisująca lata 1945-1979 książka prof. Wojciecha Roszkowskiego zawiera duże fotografie Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy, ataki na „polskojęzyczne media”, krytykę The Beatles i Boba Dylana, a także porady dotyczące wstrzemięźliwości seksualnej. Nawet sprzyjający autorowi publicyści przyznają, że podręcznik nie jest poważną propozycją intelektualną i – jeżeli w ogóle zadania takie stawiać można szkolnej lekturze – nie zapewni prawicy rządu dusz wśród młodzieży. „Jest to najlepsza recepta na ośmieszenie prawicowej narracji”, zawyrokował Piotr Zaremba, twórca pojęcia „pedagogiki wstydu”. Inni zwracali uwagę na natrętny moralizm i...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]