Reklama

Dzień Syna Człowieczego

Dzień Syna Człowieczego

22.11.2021
Czyta się kilka minut
Oto paradoks Adwentu: wspomnienie konkretnego wydarzenia z przeszłości nakłada się na oczekiwanie tego, czego jeszcze nigdy nie było.
Poranna mgła w Lublinie. 9 listopada 2018 r. WOJCIECH PACEWICZ / PAP
C

Czy sygnał budzika, hałas śmieciarki, a może śmiech dziecka – w każdym razie jawa – przedostała się przez twoją krawędź snu? Jeszcze nie otwieraj oczu. A jeśli powieki masz już uniesione – poczuj ich ciężar i pozwól im opaść. Czujesz, jak powietrze wślizguje się w nozdrza? Zimne? Ciepłe? Jaki zapach ma przestrzeń?

Rano

Ciężar kołdry na ciele, ciężar ciała na łóżku. Porusz palcem prawej nogi – ­­ ­powoli, poczuj, ile mięśni, kości i stawów współpracuje, by się odgiął do góry. A teraz wszystkie te, które podwijają ku dołowi stopy ten najdalszy koniec twego ciała (patrząc z perspektywy głowy, w której uczniowie Kartezjusza chętnie zamknęliby świadomość).

Otwórz oczy. Pierwszy raz w nadchodzącej właśnie reszcie twojego życia. Pierwszy raz czując ciało, które jeszcze trochę śpi, lecz siada. Pierwszy raz nieco mechanicznie zmierza do łazienki, czując: lewa stopa,...

8940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]