Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Dziecko, Owsiak, system...

Dziecko, Owsiak, system...

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Moja pierwsza reakcja była taka. Owszem, tragiczna śmierć 2,5-letniego dziecka spod Skierniewic i niezawiniona przez rodziców strata to wystarczające powody, by uderzyć pięścią w stół.
P

Pytać o ewentualne błędy ludzkie i systemowe w tle skierniewickiej tragedii. Ale Jerzy i Lidia Owsiakowie (przypomnijmy: w pierwszej wypowiedzi dla mediów zagrozili zaprzestaniem pomocy na rzecz polskiej pediatrii) poszli o krok za daleko: po pierwsze trudno na podstawie jednego, niewyjaśnionego jeszcze przypadku wyciągać wnioski systemowe. Po drugie, gdyby WOŚP obrażała się na świat po każdej tragedii z systemem medycznym w tle, musiałaby co tydzień zwijać swoją działalność. Również, a może zwłaszcza na polu pomocy seniorom, gdzie przypadki zaniedbań, dyskryminacji, lekceważenia są niemal codziennością.
Reakcja druga (nie unieważniająca tej pierwszej) jest reakcją pacjenta, rodzica, obywatela, refleksją oderwaną od skierniewickiej – powtórzmy: niewyjaśnionej co do przyczyn – tragedii. Jerzy Owsiak, gdy opadły nieco emocje, mówił o potrzebie przyjrzenia się systemowi...

1618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]