Reklama

Dyskretność dekoracji

Dyskretność dekoracji

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Barbara Klicka w swoim trzecim tomiku, „nice”, tworzy autonomiczne, cudowno-groźne światy.
J

Jej bohaterki mają jakieś historie, jakąś przeszłość, ale raczej sugerowaną, owianą tajemnicą. Możemy się domyślać, że za każdą z tych historii stoją traumy, dojmujące doświadczenia, choroby, śmierci. Trudno określić, kiedy się wydarzyły: jest trochę tak, jakby Klicka opowiadała o duchach, widmach, postaciach nieomal przezroczystych, a jednak cielesnych.

Dyskretność przedstawienia to niewątpliwie zasadnicza cecha jej wierszy. Jednak „miękkość” figur retorycznych nie idzie tu wcale w stronę ckliwości, liryczności czy dekoracyjności. Klicka posługuje się bardzo pojemną formułą języka estetyzującego świat. Pozostawia go obcym i nie za bardzo przyjaznym: jej bohaterki są skrajnie samotne, ich klęski mało kogo interesują, nawet miękka kreska w obrazowaniu raczej je osacza, niż otula. Wiele na to przykładów, najlepszy znajdziemy w wierszu „Orbi”. W końcówce tekstu świat zwierzęcych metamorfoz, do tej pory raczej przytulno-łagodny, znajduje punkt kulminacyjny w obrazie kręcących salta ptaków, które dziobią „(...) w oczy i w usta / we wdech i wydech”. To z pozoru groźna figura, przywołująca konwencję horroru, ale u Klickiej pozory mylą. ©

​BARBARA KLICKA, NICE, WBPiCAK w Poznaniu, Poznań 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]