Reklama

Ładowanie...

Dyskretność dekoracji

Dyskretność dekoracji

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Barbara Klicka w swoim trzecim tomiku, „nice”, tworzy autonomiczne, cudowno-groźne światy.
J

Jej bohaterki mają jakieś historie, jakąś przeszłość, ale raczej sugerowaną, owianą tajemnicą. Możemy się domyślać, że za każdą z tych historii stoją traumy, dojmujące doświadczenia, choroby, śmierci. Trudno określić, kiedy się wydarzyły: jest trochę tak, jakby Klicka opowiadała o duchach, widmach, postaciach nieomal przezroczystych, a jednak cielesnych.

Dyskretność przedstawienia to niewątpliwie zasadnicza cecha jej wierszy. Jednak „miękkość” figur retorycznych nie idzie tu wcale w stronę ckliwości, liryczności czy dekoracyjności. Klicka posługuje się bardzo pojemną formułą języka estetyzującego świat. Pozostawia go obcym i nie za bardzo przyjaznym: jej bohaterki są skrajnie samotne, ich klęski mało kogo interesują, nawet miękka kreska w obrazowaniu raczej je osacza, niż otula. Wiele na to przykładów, najlepszy znajdziemy w wierszu „Orbi”. W końcówce tekstu świat zwierzęcych metamorfoz, do tej pory raczej przytulno-łagodny, znajduje punkt kulminacyjny w obrazie kręcących salta ptaków, które dziobią „(...) w oczy i w usta / we wdech i wydech”. To z pozoru groźna figura, przywołująca konwencję horroru, ale u Klickiej pozory mylą. ©

​BARBARA KLICKA, NICE, WBPiCAK w Poznaniu, Poznań 2015

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]