Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Dyskretna, trudna funkcja

Dyskretna, trudna funkcja

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Przewodniczący Konferencji Episkopatu nie posiada żadnej władzy nad biskupami, zakres jego obowiązków jest niewielki, a mimo to w Polsce jego znaczenie wciąż jest duże.
S

Statut Konferencji Episkopatu, wskazując na strukturę tego kolegialnego ciała, funkcję przewodniczącego wymienia dopiero na trzecim miejscu - po zebraniu plenarnym i radzie stałej. Kompetencje przewodniczącego opisane są zaledwie w kilku zdaniach: zwołuje i przewodniczy zebraniu plenarnemu oraz radzie stałej; zaprasza gości na obrady; przesyła sprawozdania do nuncjatury i - najważniejsze zadanie - reprezentuje Konferencję na zewnątrz. Jego formalny wpływ na tematykę zebrań oraz nadzór nad realizacją postanowień Konferencji także nie jest bezpośredni. To zadanie rady stałej, w skład której obok prezydium (przewodniczącego, jego zastępcy i sekretarza generalnego) wchodzi także ośmiu biskupów diecezjalnych, wybieranych przez zebranie plenarne, jej decyzje zaś podejmowane są kolegialnie. Skąd zatem tak duże zainteresowanie mediów wyborami?

W polskich warunkach...

4050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]