Reklama

Dyskretna, trudna funkcja

Dyskretna, trudna funkcja

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Przewodniczący Konferencji Episkopatu nie posiada żadnej władzy nad biskupami, zakres jego obowiązków jest niewielki, a mimo to w Polsce jego znaczenie wciąż jest duże.
S

Statut Konferencji Episkopatu, wskazując na strukturę tego kolegialnego ciała, funkcję przewodniczącego wymienia dopiero na trzecim miejscu - po zebraniu plenarnym i radzie stałej. Kompetencje przewodniczącego opisane są zaledwie w kilku zdaniach: zwołuje i przewodniczy zebraniu plenarnemu oraz radzie stałej; zaprasza gości na obrady; przesyła sprawozdania do nuncjatury i - najważniejsze zadanie - reprezentuje Konferencję na zewnątrz. Jego formalny wpływ na tematykę zebrań oraz nadzór nad realizacją postanowień Konferencji także nie jest bezpośredni. To zadanie rady stałej, w skład której obok prezydium (przewodniczącego, jego zastępcy i sekretarza generalnego) wchodzi także ośmiu biskupów diecezjalnych, wybieranych przez zebranie plenarne, jej decyzje zaś podejmowane są kolegialnie. Skąd zatem tak duże zainteresowanie mediów wyborami?

W polskich warunkach...

4050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]