Reklama

Dwie otwarte dusze

Dwie otwarte dusze

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Wydawanie cudzych listów nie zawsze jest przedsięwzięciem szlachetnym – ale w tym przypadku bez wątpienia jest.
T

Trzeba publikować książki, które są świadectwem przyjaźni, zwłaszcza tak pięknej, tak głębokiej i wszechstronnej. Zapisana została w listach, bo ci, którzy byli zaprzyjaźnieni, widywać mogli się rzadko, po pokonaniu olbrzymich przeszkód, głównie zewnętrznych.

Irena Krońska w 1968 r. zostaje zwolniona z funkcji redaktor naczelnej prestiżowej serii PWN-u – „Biblioteka Klasyków Filozofii”. Jan Patočka, znany czeski filozof, ma coraz większe problemy z publikacją swoich artykułów, a w końcu zostaje zmuszony do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Oboje czują, że wokół robi się coraz duszniej, ciaśniej, zdają też sobie sprawę, że ich listy zawsze czyta ktoś trzeci. „W aktualnych okolicznościach nie jest możliwe korespondencyjne prowadzenie dialogu, a jest jeszcze trudniejsze spotkanie się dla dialogu w etymologicznym sensie tego słowa”, pisze w pewnym momencie Krońska i prosi...

4020

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]