Reklama

Duch odleciał bezpowrotnie

Duch odleciał bezpowrotnie

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Racja Solidarności zwyciężyła i nikt z polityków nie śmie jej kwestionować. Problem w tym, że w polskiej polityce nie przetrwało nic z jej praktyki i obyczaju.
/rys. Mirosław Owczarek
W

W trzydziestolecie sierpniowych porozumień, ponad 20 lat po ustanowieniu w Polsce demokracji i wolnego rynku, wciąż jesteśmy rządzeni przez ludzi wywodzących się z dawnej antypeerelowskiej opozycji. Triumwirat rządzący Platformą Obywatelską - Tusk, Komorowski, Schetyna - to ludzie Solidarności, choć tylko jeden z nich, nowy prezydent, był znany już przed 1980 r. Człowiekiem jeszcze przedsierpniowej opozycji jest też Jarosław Kaczyński, a wśród jego współpracowników bliższych (Adam Lipiński) i dalszych (Antoni Macierewicz, Zbigniew Romaszewski) sporo jest ludzi o podobnych biografiach. Pełno ich zresztą także w różnych opiniotwórczych miejscach - od Jadwigi Staniszkis czy Pawła Śpiewaka - po Adama Michnika.

Biologia zmienia powoli te proporcje, przebijają się nowe postaci i nowe generacje, ale pod pewnymi względami ludzie Solidarności dominują w życiu...

13576

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]