Reklama

W cieniu maszynki

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Na niezbyt smacznym cieście Sejmu pozostała jednak śmietanka: mała grupka pasjonatów. Kiedy rozmawiałem z posłami, pytając o tych najlepszych, często wskazywali tych samych. Ponad politycznymi podziałami.
Rys. Mirosław Owczarek
S

Sejm, posiedzenie Komisji Obrony. Pokaźna grupa wojskowych i urzędników, na czele z wiceministrem obrony, zabiega o podniesienie nakładów na marynarkę wojenną. Zrutynizowane obrady zakłóca Ludwik Dorn, poseł niezrzeszony, dawniej Polska Plus, jeszcze dawniej PiS. Przemawia, używając całej swojej erudycji. Opowiada, jak to w drugiej Rzeczypospolitej zbyt duże wydatki na marynarkę wojenną się nie opłaciły, bo polska flota została zniszczona lub unieruchomiona już w pierwszych dniach wojny. Gani ewidentnie chybione inwestycje, np. utopienie dużych sum w mitycznej korwecie.

Ale decyzje zapadły już wcześniej. - Chce pan poseł o coś wnioskować? - pyta przewodniczący.

- I tak mamy do czynienia z maszynką do głosowania, nie ma chyba sensu, abym formułował wniosek na piśmie - odpowiada zrezygnowany Dorn i... wychodzi.

- Na każdym...

16870

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]