Reklama

Druga zima w okopach

06.12.2015
Czyta się kilka minut
Rzucali studia i pracę, by zgłosić się do wojska. Chcieli walczyć za kraj. Teraz tkwią w błocie, rozczarowani. A okupowany Donbas staje się drugim Naddniestrzem: rosyjskim niby-państwem.
Ukraiński żołnierz na froncie pod Donieckiem, 8 listopada 2015 r. Fot. Chernyshev Alexey /EAST NEWS
W

W ostatnich dniach rosyjscy separatyści znów złamali rozejm. Ostrzeliwują ukraińskie pozycje codziennie. Tu, pod donieckim lotniskiem, z moździerzy kalibru 82 mm – zakazanych przez porozumienie mińskie.

Żołnierze stoją po kostki w błocie. Wciąż pada deszcz i deszcz ze śniegiem, trwa ostrzał. Nie ma czasu, by wybierać wodę z okopu.

– Ostrzeliwują nas osiemdziesiątki dwójki, proszę o pozwolenie na odpowiedź – krzyczy przez krótkofalówkę chudy blondyn. To Iwan, dowódca plutonu z 93. Brygady.

– Nie ma pozwolenia – odpowiada sztab batalionu. – Możecie strzelać tylko, jeśli wróg podejdzie na odległość 250 metrów.

Iwan ciska krótkofalówkę. Ograniczenia mińskie są abstrakcyjne. Moździerz ma zasięg do trzech kilometrów, Rosjanie nie muszą podchodzić na 250 metrów. Większość używanej przez nich broni nie wymaga podchodzenia bliżej niż na 800 metrów.

...

9603

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]