Reklama

Ładowanie...

Druga szansa

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Kościół nie może powtarzać, że żyjący w kolejnym związku przynależą do wspólnoty, a jednocześnie na zawsze zamykać im drogę do pełnej komunii.
Lucian Freud „Dziewczyna z białym psem” Fot. Heinz-Peter Bader / REUTERS / FORUM
B

Bomba wybuchła 7 października: wydział duszpasterski Archidiecezji Fryburg Bryzgowijski opublikował „Wytyczne dla duszpasterstwa w towarzyszeniu ludziom w sytuacji małżeńskiego kryzysu, rozwodu i po ponownym ślubie cywilnym w archidiecezji Fryburg”. Dokument jest nie tylko odpowiedzią na prośby zainteresowanych, ale także na postulaty wysuwane przez fryburskich duszpasterzy i wnioski z prowadzonych od lat konferencji.
Moment pojawienia się „Wytycznych” nie jest przypadkowy: właśnie minęło 20 lat od pierwszej próby ulżenia sakramentalnej dyskryminacji licznej grupy wierzących i cierpiących katolików. Zauważmy: sakramentalne usytuowanie w Kościele ludzi rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach było i jest gorsze niż (skruszonych, ale mimo wszystko) zbrodniarzy czy aborcjonistów. Ci ostatni uznają swój grzech, przyjmują pokutę i już są w pełnej jedności z Kościołem, podczas...

23390

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]