Reklama

Ładowanie...

Między miłosierdziem a prawem

27.05.2008
Czyta się kilka minut
Kolejny głos w dyskusji, w której ostro spierają się nawet kardynałowie: Christoph Schönborn - arcybiskup Wiednia, w przeszłości redaktor kościelnego Katechizmu, a podczas konklawe w 2005 r. jeden z poważnych kandydatów na papieża - proponuje nowe podejście Kościoła do osób rozwiedzionych.
/fot. KNA-Bild
C

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela" - mówił Jezus do uczniów, domagając się zarazem od powstającego Kościoła, aby w swym działaniu dawał świadectwo Bożemu miłosierdziu i miłości. Dziś wokół tych dwóch Jezusowych wymagań toczy się w Kościele dyskusja, jak traktować rozwiedzionych bez własnej winy, którzy, pragnąc na nowo ułożyć sobie życie, zawarli kolejny związek cywilny. Temat budzi emocje od dobrych kilkudziesięciu lat - od kiedy rozwody stały się częścią prawa cywilnego i w coraz szybszym tempie zaczęła narastać ich liczba.

Stanowisko Kościoła jest jasne: katolicy, których małżeństwa się rozpadły, a którzy zawarli nowy związek cywilny, cudzołożą ("Kto opuszcza żonę swoją, a pojmuje inną, cudzołoży, a kto opuszczoną przez męża poślubia, cudzołoży" - mówi Jezus w Ewangelii św. Mateusza), nie mogą więc otrzymać rozgrzeszenia i przystępować do...

22336

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]