Reklama

Ładowanie...

Ekumeniczny rollercoaster

09.11.2020
Czyta się kilka minut
Jazda do góry, po czym gwałtowny spadek do punktu wyjścia – tak można streścić ostatni rok dialogu ekumenicznego w Niemczech, ważnego także dla Kościoła powszechnego.
Nabożeństwo ekumeniczne odprawiają przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech Heinrich Bedford-Strohm (z lewej) i przewodniczący Konferencji Episkopatu Katolickiego Niemiec Georg Bätzing. Berlin, 8 maja 2020 r. CHRISTIAN DITSCH / AFP
Z

Zaczęło się od dokumentu wypracowanego przez ewangelickich i katolickich teologów z niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej, zatytułowanego „Wspólnie przy stole Pana”. Wzywa on do zdecydowanego kroku ku inter­komunii. Grupie współprzewodniczą katolicki biskup Limburga Georg Bätzing i emerytowany ewangelicki biskup Martin Hein. Konkluzja tekstu zaprezentowanego 11 września 2019 r. wzywała do wzajemnego otwarcia (katolickiej) Eucharystii i (protestanckiej) Wieczerzy Pańskiej dla wiernych obu wyznań. Dokument ten jest najdojrzalszym dotychczas opracowaniem w tym temacie. To ekumeniczne przedsięwzięcie doskonale wpisało się w perspektywę Drogi Synodalnej, którą kroczy dzisiaj Kościół katolicki w Niemczech. Co prawda ekumenizm nie został zdefiniowany jako temat wiodący, ale jest bez wątpienia religijną perspektywą niemieckich chrześcijan – Ekumeniczna Grupa Robocza zawiązała się już w...

18556

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]