Reklama

Donbas: otwarta rana Ukrainy

Donbas: otwarta rana Ukrainy

16.04.2018
Czyta się kilka minut
W pierwszych miesiącach tego roku ukraińska armia poniosła najwyższe od dawna straty w Donbasie, gdzie trwa wojna z Rosją.
W

Wprawdzie jest to wojna pozycyjna, a front niemal nie zmienił się od wiosny 2015 r., ale codziennie dochodzi do wymiany ognia, zwykle kilkadziesiąt razy (także z użyciem artylerii). Od początku roku do końca marca na froncie zginęło co najmniej 60 ukraińskich żołnierzy, a kilka razy tyle zostało rannych. Duże są też straty niebojowe na tyłach: w marcu było to 12 zabitych (ofiary wypadków na poligonach czy samobójstw; te ostatnie zdarzają się 2-3 na tydzień). Ponadto co miesiąc umiera przedwcześnie kilku do kilkunastu zdemobilizowanych weteranów (w marcu było ich 13: zmarli wskutek powikłań po ranach, samobójstw itd.). Z analizy danych oficjalnych i pozarządowych wynika, że od wiosny 2014 r. zginęło prawie 5 tys. ukraińskich żołnierzy, a 20 tys. zostało rannych (w tym 2,3 tys. zabitych i 8 tys. rannych to straty niebojowe).

Spośród poległych w marcu najmłodszy miał 19 lat – Andrij Krywicz studiował psychologię (chciał zostać psychologiem wojskowym). W styczniu przepisał się na studia zaoczne i poszedł na front jako ochotnik. 27 marca wieczorem kula snajpera trafiła go w głowę.

Na początku kwietnia zaczął się kolejny, piąty rok tej wojny. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]