Most nad Dońcem

Zniszczone przęsło od lat jest tematem dyskusji między walczącymi stronami. Dotąd nie osiągnięto kompromisu. Nowy prezydent Ukrainy obiecał odbudować most w Stanicy Ługańskiej, ale to nie jest...

Reklama

Most nad Dońcem

Most nad Dońcem

ze Stanicy Ługańskiej (Donbas)
19.08.2019
Czyta się kilka minut
Zniszczone przęsło od lat jest tematem dyskusji między walczącymi stronami. Dotąd nie osiągnięto kompromisu. Nowy prezydent Ukrainy obiecał odbudować most w Stanicy Ługańskiej, ale to nie jest proste.
Prowizoryczna przeprawa przez Doniec, rzekę oddzielającą tereny kontrolowane przez separatystów, Stanica Ługańska, sierpień 2019 r. EVGENIYA MAKSYMOVA / AFP / EAST NEWS
P

Przy punkcie kontrolnym ludzie niemal nieustanie tłoczą się w kolejce. Stoją spokojni, ale bez wyjątku wyglądają na przybitych. W przeważającej większości są w wieku emerytalnym. Przechodzą kontrolę paszportową, a także kontrolę rzeczy osobistych. Aby straż graniczna przepuściła ich przez posterunek, muszą wcześniej otrzymać elektroniczną przepustkę od Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

– Każdy, kto ma paszport uznawanego państwa, może przejść. Ale to niemożliwe, jeśli wydały go tak zwane Doniecka czy Ługańska Republika Ludowa – mówi Ihor Szewczuk, podpułkownik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

Na posterunku służbę pełnią dziś pogranicznicy i policjanci. Jeszcze do niedawna na samym przedzie stacjonowała ukraińska armia, ale – ze względu na obustronne wycofanie wojsk, do którego doszło na przełomie czerwca i lipca – teraz żołnierze są na tyłach.

Ludzie w kolejce...

16051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]