Reklama

Domowy Włóczykij Kulturalny (V)

Domowy Włóczykij Kulturalny (V)

20.04.2020
Czyta się kilka minut
MATERIAŁY PRASOWE
N

NASZYM OCZOM, karmionym od tygodni zimnymi pikselami teatralnych premier, koncertów i twarzy najbliższych, prawdziwą rozkosz przyniesie otwarta wreszcie soczysta zieleń lasów. Odpoczywajmy i korzystajmy z niej do woli – na dobry film wystarczy nie więcej niż pół godziny.

W INTERNETOWEJ „FILMOTECE” (filmpolski.pl) na odkrycie czeka kilkaset etiud wychowanków łódzkiej Szkoły Filmowej. Znajdziemy tu pierwsze, pochodzące jeszcze z lat 50. prace Andrzeja Wajdy i Agnieszki Osieckiej, późniejsze, Andrzeja Barańskiego i Jerzego Skolimowskiego, oraz całkiem nowe: Bronki Nowickiej, Jana Komasy (na zdj. kadr z filmu „Fajnie, że jesteś”) czy Jagody Szelc. Już przeglądanie zasobów „Filmoteki” jest niezłą lekcją kina, bo każdemu z filmów towarzyszy nie streszczenie, a krótki esej wprowadzający w problematykę twórczości artysty.

CZTERY FILMY DOKUMENTALNE pochodzące z pierwszej połowy lat 90. udostępnił w serwisie Vimeo reżyser Paweł Pawlikowski. To m.in. nakręcone dla telewizji BBC (i nagrodzone Emmy oraz Prix Italia) „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem”, zawierające wywiad z pisarzem, a także zrealizowany dwa lata później dokument „­Dostoyevsky’s Travels”. Rosyjski tryptyk uzupełnia gogolowska groteska „Podróż z Żyrinowskim”.

CHWILĘ WYTCHNIENIA, rekompensatę kontaktów towarzyskich, a także poczucie, że „nie jesteśmy w tym wszystkim sami”, przynosi wiersz – przekonują redaktorzy literackiej „­czternastodniówki” (czternastodniowka.wordpress.com), czyli internetowego wyboru najnowszej polskiej poezji. Wśród kilkudziesięciu autorek i autorów zaproszonych do projektu są m.in. Wojciech Bonowicz, Marta Eloy Cichocka, Inga Iwasiów, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser i Marcin Sendecki.

TYM, KTÓRYM RODZIMA POEZJA nie wystarczy, polecam zieloną podróż ze stroną wiersze­wmiescie.eu. To „19 wierszy o planecie” napisanych przez autorów z całej Europy, od Austrii po Włochy – nie tylko do czytania, także do słuchania, po polsku i w oryginale. ©℗


DOMOWY WŁÓCZYKIJ KULTURALNY - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]