Reklama

Ładowanie...

Domowy Włóczykij Kulturalny (V)

Domowy Włóczykij Kulturalny (V)

20.04.2020
Czyta się kilka minut
MATERIAŁY PRASOWE
N

NASZYM OCZOM, karmionym od tygodni zimnymi pikselami teatralnych premier, koncertów i twarzy najbliższych, prawdziwą rozkosz przyniesie otwarta wreszcie soczysta zieleń lasów. Odpoczywajmy i korzystajmy z niej do woli – na dobry film wystarczy nie więcej niż pół godziny.

W INTERNETOWEJ „FILMOTECE” (filmpolski.pl) na odkrycie czeka kilkaset etiud wychowanków łódzkiej Szkoły Filmowej. Znajdziemy tu pierwsze, pochodzące jeszcze z lat 50. prace Andrzeja Wajdy i Agnieszki Osieckiej, późniejsze, Andrzeja Barańskiego i Jerzego Skolimowskiego, oraz całkiem nowe: Bronki Nowickiej, Jana Komasy (na zdj. kadr z filmu „Fajnie, że jesteś”) czy Jagody Szelc. Już przeglądanie zasobów „Filmoteki” jest niezłą lekcją kina, bo każdemu z filmów towarzyszy nie streszczenie, a krótki esej wprowadzający w problematykę twórczości artysty.

CZTERY FILMY DOKUMENTALNE pochodzące z pierwszej połowy lat 90. udostępnił w serwisie Vimeo reżyser Paweł Pawlikowski. To m.in. nakręcone dla telewizji BBC (i nagrodzone Emmy oraz Prix Italia) „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem”, zawierające wywiad z pisarzem, a także zrealizowany dwa lata później dokument „­Dostoyevsky’s Travels”. Rosyjski tryptyk uzupełnia gogolowska groteska „Podróż z Żyrinowskim”.

CHWILĘ WYTCHNIENIA, rekompensatę kontaktów towarzyskich, a także poczucie, że „nie jesteśmy w tym wszystkim sami”, przynosi wiersz – przekonują redaktorzy literackiej „­czternastodniówki” (czternastodniowka.wordpress.com), czyli internetowego wyboru najnowszej polskiej poezji. Wśród kilkudziesięciu autorek i autorów zaproszonych do projektu są m.in. Wojciech Bonowicz, Marta Eloy Cichocka, Inga Iwasiów, Barbara Klicka, Jakub Kornhauser i Marcin Sendecki.

TYM, KTÓRYM RODZIMA POEZJA nie wystarczy, polecam zieloną podróż ze stroną wiersze­wmiescie.eu. To „19 wierszy o planecie” napisanych przez autorów z całej Europy, od Austrii po Włochy – nie tylko do czytania, także do słuchania, po polsku i w oryginale. ©℗


DOMOWY WŁÓCZYKIJ KULTURALNY - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, redaktorka wydania internetowego, autorka tekstów o tematyce kulturalnej i społecznej. W 2019 r. nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]