Reklama

Domowy włóczykij kulturalny (III)

Domowy włóczykij kulturalny (III)

06.04.2020
Czyta się kilka minut
BBC / MATERIAŁY PRASOWE
P

PAMIĘTAJ, wiosny nikt odwołać nie może” – to tytuł jednego z obrazków namalowanych opuszkami palców przez Davida Hockneya. Soczysta, niemal pocztówkowa seria ma być świątecznym wytchnieniem od przykrych wiadomości, które docierają do nas codziennie za pośrednictwem mediów – mówi angielski malarz i rysownik w rozmowie z telewizją BBC. Gdy lasy pozostają zamknięte, szczęśliwi posiadacze wychodzących na parki balkonów albo ogrodów (jak mieszkający w otoczonym sadem domu Hockney – powyżej na zdjęciu) mogą tej wiosny, okryci kocykami, na ekranie swoich iPadów notować budzącą się do życia naturę. Pozostałym muszą wystarczyć uruchamiane muśnięciem ekranu palcem wirtualne wędrówki po puszczy. Warto! Na zmagających się z bezsennością czeka splendor nocnego biesiadowania w towarzystwie stadka dzików.

GLEJT na wyprawę do lasu mają w tych dniach tylko myśliwi, zatem z buszującym w zaroślach mitologicznym Akteonem warto skoczyć na wystawę Tycjana. Okazja nie byle jaka, bo londyńska National Gallery po raz pierwszy od niemal 500 lat zebrała na jednej przestrzeni słynny cykl księcia malarzy przedstawiający sceny mitologiczne, wśród nich „Porwanie Europy”, „Danae” czy właśnie „Śmierć Akteona”.


THE NATIONAL GALLERY LONDON / MATERIAŁY PRASOWE

Zmysłowe ujęcia perypetii zaczerpnięte z „Metamorfoz” Owidiusza przyjechały do Londynu, zastając opustoszałe już muzeum. Szczęśliwie kurator wystawy postanowił otworzyć ją na Facebooku – kilkunastominutowe oprowadzenie dostępne jest dla wszystkich chętnych. Całe muzeum można zwiedzać wirtualnie dzięki Google Street View, natomiast aplikacja Google Arts & Culture już po wyjściu z londyńskiej galerii pozwala zajrzeć do ponad 1,2 tys. innych muzeów. Dla szczególnie wytrwałych petersburski Ermitaż przygotował pięciogodzinny spacer po pięciu pałacach położonych nad brzegiem Newy. Z kolei paryski Luwr oferuje trzy ścieżki zwiedzania: przez kolekcję sztuki starożytnego Egiptu, barokową Galerię Apollina oraz dla ciekawych historii muzeum.


YOUTUBE

YOUTUBE... skoro już tu jesteśmy, warto sprawdzić, co się kryje pod frazą „wojna gwiazd”. To nostalgiczny film Radosława Salamończyka i Jakuba Turkiewicza, który zachwyci zwłaszcza dorosłych fanów serii George’a Lucasa. Dokument bada fenomen popularności „Gwiezdnych wojen” w Polsce ludowej oraz genezę rodzimego fandomu „Star Wars”. Więcej filmów dokumentalnych obejrzymy w maju – do sieci zostanie bowiem przeniesiony Krakowski Festiwal Filmowy. Zanim poznamy jego program, młodszy brat krakowskiej imprezy, świętujący trzydzieste urodziny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, udostępnił internautom blisko 800 tytułów, część bezpłatnie. Wśród nich – „Dziennikarz”, dokument o Andrzeju Krzysztofie Wróblewskim. A dla tych, którzy od dokumentu wolą musicale, zapisy swoich najbardziej ikonicznych dzieł przebrał na kanale „The Shows Must Go On!” sam Andrew Lloyd Webber.


WWW.IDFA.NL

ODKĄD spędzamy czas na spacerach między kuchnią a salonem, próbując odciąć się od gwaru domowników wetkniętymi w uszy słuchawkami, livestreamingi z koncertów pączkują w sieci jak drożdże w wielkanocnym cieście. Jesteśmy właściwie na niekończącym się festiwalu. Ponieważ genialnej muzyki napisanej na Wielkanoc, a i genialnych jej wykonań jest co niemiara, opublikowaliśmy w tym numerze przegląd, który szczególnie ucieszy miłośników kameralistyki (proszę zerknąć do działu Kultura). A wszystkim, którym okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy kojarzy się z festiwalem Misteria Paschalia, przypominamy, że organizatorzy będą retransmitować koncerty z lat ubiegłych wyprodukowane na zlecenie telewizji Mezzo. W programie m.in. „Tristes erant Apostoli” (Wielki Piątek), „Lu Cuntu de la Passiuni” (Wielka Sobota) i „Samson” (Niedziela Wielkanocna). ©(P)


DOMOWY WŁÓCZYKIJ KULTURALNY - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, moderatorka czytelniczej grupy dyskusyjnej Book's not dead. Pisze o najnowszej polskiej prozie oraz tematach społecznych. W 2019 r....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]