Domowy włóczykij kulturalny (III)

06.04.2020

Czyta się kilka minut

 / BBC / MATERIAŁY PRASOWE
/ BBC / MATERIAŁY PRASOWE

PAMIĘTAJ, wiosny nikt odwołać nie może” – to tytuł jednego z obrazków namalowanych opuszkami palców przez Davida Hockneya. Soczysta, niemal pocztówkowa seria ma być świątecznym wytchnieniem od przykrych wiadomości, które docierają do nas codziennie za pośrednictwem mediów – mówi angielski malarz i rysownik w rozmowie z telewizją BBC. Gdy lasy pozostają zamknięte, szczęśliwi posiadacze wychodzących na parki balkonów albo ogrodów (jak mieszkający w otoczonym sadem domu Hockney – powyżej na zdjęciu) mogą tej wiosny, okryci kocykami, na ekranie swoich iPadów notować budzącą się do życia naturę. Pozostałym muszą wystarczyć uruchamiane muśnięciem ekranu palcem wirtualne wędrówki po puszczy. Warto! Na zmagających się z bezsennością czeka splendor nocnego biesiadowania w towarzystwie stadka dzików.

GLEJT na wyprawę do lasu mają w tych dniach tylko myśliwi, zatem z buszującym w zaroślach mitologicznym Akteonem warto skoczyć na wystawę Tycjana. Okazja nie byle jaka, bo londyńska National Gallery po raz pierwszy od niemal 500 lat zebrała na jednej przestrzeni słynny cykl księcia malarzy przedstawiający sceny mitologiczne, wśród nich „Porwanie Europy”, „Danae” czy właśnie „Śmierć Akteona”.

Zmysłowe ujęcia perypetii zaczerpnięte z „Metamorfoz” Owidiusza przyjechały do Londynu, zastając opustoszałe już muzeum. Szczęśliwie kurator wystawy postanowił otworzyć ją na Facebooku – kilkunastominutowe oprowadzenie dostępne jest dla wszystkich chętnych. Całe muzeum można zwiedzać wirtualnie dzięki Google Street View, natomiast aplikacja Google Arts & Culture już po wyjściu z londyńskiej galerii pozwala zajrzeć do ponad 1,2 tys. innych muzeów. Dla szczególnie wytrwałych petersburski Ermitaż przygotował pięciogodzinny spacer po pięciu pałacach położonych nad brzegiem Newy. Z kolei paryski Luwr oferuje trzy ścieżki zwiedzania: przez kolekcję sztuki starożytnego Egiptu, barokową Galerię Apollina oraz dla ciekawych historii muzeum.

YOUTUBE... skoro już tu jesteśmy, warto sprawdzić, co się kryje pod frazą „wojna gwiazd”. To nostalgiczny film Radosława Salamończyka i Jakuba Turkiewicza, który zachwyci zwłaszcza dorosłych fanów serii George’a Lucasa. Dokument bada fenomen popularności „Gwiezdnych wojen” w Polsce ludowej oraz genezę rodzimego fandomu „Star Wars”. Więcej filmów dokumentalnych obejrzymy w maju – do sieci zostanie bowiem przeniesiony Krakowski Festiwal Filmowy. Zanim poznamy jego program, młodszy brat krakowskiej imprezy, świętujący trzydzieste urodziny Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, udostępnił internautom blisko 800 tytułów, część bezpłatnie. Wśród nich – „Dziennikarz”, dokument o Andrzeju Krzysztofie Wróblewskim. A dla tych, którzy od dokumentu wolą musicale, zapisy swoich najbardziej ikonicznych dzieł przebrał na kanale „The Shows Must Go On!” sam Andrew Lloyd Webber.

ODKĄD spędzamy czas na spacerach między kuchnią a salonem, próbując odciąć się od gwaru domowników wetkniętymi w uszy słuchawkami, livestreamingi z koncertów pączkują w sieci jak drożdże w wielkanocnym cieście. Jesteśmy właściwie na niekończącym się festiwalu. Ponieważ genialnej muzyki napisanej na Wielkanoc, a i genialnych jej wykonań jest co niemiara, opublikowaliśmy w tym numerze przegląd, który szczególnie ucieszy miłośników kameralistyki (proszę zerknąć do działu Kultura). A wszystkim, którym okres Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy kojarzy się z festiwalem Misteria Paschalia, przypominamy, że organizatorzy będą retransmitować koncerty z lat ubiegłych wyprodukowane na zlecenie telewizji Mezzo. W programie m.in. „Tristes erant Apostoli” (Wielki Piątek), „Lu Cuntu de la Passiuni” (Wielka Sobota) i „Samson” (Niedziela Wielkanocna). ©(P)


DOMOWY WŁÓCZYKIJ KULTURALNY - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, dziennikarka i redaktorka Działu Kultury, wydawczyni strony TygodnikPowszechny.pl. W 2019 r. nominowana do nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książek i czytania w mediach drukowanych. Od… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 15/2020