Reklama

Ładowanie...

Dni strefy Schengen są policzone

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Peter Caddick-Adams, brytyjski ekspert ds. terroryzmu: Ideę zniesienia granic w Unii wymyślono, zanim pojawił się problem islamskiego ekstremizmu i tak masowej nielegalnej imigracji.
P

PATRYCJA BUKALSKA: Europejczycy jeszcze nie wyszli z szoku po paryskich zamachach, a już mnożą się dramatyczne obrazy w kolejnych krajach: akcje policyjne, alarmy bombowe, odwołane mecze, aresztowania... Czy Francja jest bardziej zagrożona islamskim terrorem niż inne kraje?
PETER CADDICK-ADAMS: Zagrożenie dla Francji ma trochę inny charakter niż w reszcie Unii. Francja posiada nie tylko kilkumilionową mniejszość muzułmańską, którą ekstremiści mogą łatwo infiltrować, ale ma też długą historię sporu z Arabami z Tunezji, Algierii i Maroka. Sięga on II wojny światowej i algierskiej deklaracji niepodległości 10 lat później, a także czasów wcześniejszych, gdy były to francuskie kolonie. To długa historia „złej krwi”. Co więcej, we Francji dość łatwo o broń. My, Brytyjczycy, mamy bardzo restrykcyjną ustawę o posiadaniu broni, podczas gdy we Francji...

6081

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]