Reklama

Ładowanie...

Jak obronić Europę

19.01.2015
Czyta się kilka minut
Peter Caddick-Adams, analityk NATO: Walka z terroryzmem islamskim, zrodzonym na naszym kontynencie, nie skończy się szybko. Niestety, raz na jakiś czas terroryści będą ją wygrywać.
Fot. cranfield.ac.uk
M

MARCIN ŻYŁA: Czy zamachy w Paryżu zmienią nasze myślenie o przybyszach z krajów islamskich?
PETER CADDICK-ADAMS: Zachód stoi przed wyzwaniem związanym z imigracją. Celowo mówię „wyzwanie”, a nie „problem”, gdyż przyjezdni od zawsze współtworzyli Europę. Ale ostatnio liberalne społeczeństwa naszego kontynentu nastawiły się na bezkrytyczne przyjmowanie obcych kultur, ich wartości i zasad religijnych. Doprowadziło to do wzrostu radykalizmu. Po paryskim 7 stycznia mamy już dowód na istnienie rodzimego, europejskiego terroryzmu o podłożu dżihadystycznym. Tymczasem jeśli spojrzymy na Stany Zjednoczone, przekonamy się, że poza odpowiedzialnymi za zamach w Bostonie w 2013 r. braćmi Carnajewami, kraj ten nie wychował żadnych terrorystów. Może dlatego, że zmusza on przybyszów do stania się Amerykanami, nie pozwala na bycie wiernym wyłącznie przywożonym...

5711

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]