Reklama

Demokracja dla Arabów?

Demokracja dla Arabów?

z Jerozolimy
30.03.2003
Czyta się kilka minut
Jeśli zapytasz dziś jerozolimskiego (arabskiego) taksówkarza o doniesienia z aliancko-irackiego frontu nad Zatoką Perską, udzieli lapidarnego, bo jednozdaniowego komentarza: „Ameryka” - starannie wymawia każdą sylabę, pukając palcem w naprężony muskuł ręki. Żaden arabski rząd na Bliskim Wschodzie otwarcie nie kwestionuje dziś potęgi USA, a coraz silniejsze jest przekonanie, że uderzenie na Irak jest tylko wstępem do politycznej „przebudowy” całego Bliskiego i Środkowego Wschodu.
W

W Izraelu pierwsze dni wojny upływają spokojnie. Kilkanaście godzin po przekroczeniu granicy kuwejcko-irackiej przez pancerne kolumny brytyjsko-amerykańskie, ulice jerozolimskiej dzielnicy przy Nowej Bramie pełne były rozkrzyczanych dzieci żydowskich ortodoksów, nie zważających ani na groźbę zemsty Husajna, ani na padający deszcz. I choć rząd Izraela polecił, by maski gazowe nosić cały czas przy sobie, rzadkością jest widok przechodnia z przewieszonym przez ramię nieporęcznym, tekturowym pudłem. Maskę można kupić za 200 szekli (ok. 40 dolarów) na poczcie: - Noś ze sobą, jeśli chcesz. I nie martw się, nic się tu nie wydarzy - ironicznie cedzi przez zęby znudzony żołnierz. Niemal leży na krześle, wyciągając nogi. Podczas procedury wydawania maski ani na moment nie zmienia pozycji.

W Izraelu powszechna jest bowiem wiara, że Irak, o wiele słabszy niż w 1991 r., nie zaatakuje...

11857

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]