Reklama

Ładowanie...

Dekada windziarzy

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Windows 98: rocznica rewolucji?
2

25 czerwca 1998 r. Microsoft wypuścił na rynek następcę stworzonego trzy lata wcześniej systemu Windows 95. Ten z kolei był pierwszym poważnym graficznym systemem operacyjnym dla komputerów domowych, wyprodukowanym przez firmę Billa Gatesa. Przedtem królował system DOS (czarny ekran z paskiem poleceń u dołu). We wczesnych latach 90. pojawiły się graficzne nakładki na DOS-a, ochrzczone Windowsami, bo ich elementem były okienka reprezentujące foldery (kto pamięta, że dawniej nazywano je katalogami?).

Graficzny interfejs (czyli obrazkowe pośredniczenie między komputerem a użytkownikiem) nie był wynalazkiem Microsoftu. Pionierem była firma Apple w 1984 r.; pomysł zaczerpnęła od firmy Xerox, która pierwszy komputer z graficznym interfejsem stworzyła 10 lat wcześniej. A wynalazek przypisuje się Douglasowi Engelbartowi: w 1968 r., wzorując się podobno na interfejsie...

2624

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]