Reklama

Skandal nowej generacji

Skandal nowej generacji

06.10.2014
Czyta się kilka minut
Krytyczka i Prozaik, powodowani misją uwolnienia nas od drobnomieszczańskich „cnót”, postąpili jak niepisarze. Postawili na trywialność: pieniądze, przemoc łóżkową, donos.
Fot. GETTY IMAGES
K

Konfliktem Krytyczki i Prozaika nie miałem ochoty się zajmować, lecz – zagadnięty przez studentów – nie znalazłem sposobu, by schronić się w wyniosłym milczeniu. W zamian poprosiłem o napisanie po jednym słowie, z którym kojarzy im się wiadoma sprawa. Napisali: „celebrytyzm”, „dezorientacja”, „żenada”, „dziwactwo”, „niestosowność”, „niesmak”, „smutek”, „kpina”, „śmieszność”, „idiotyzm”, „bezwartościowość”, „bełkot”. Tylko raz pojawił się wyraz „skandal”.
Afera, czyli rytuał
A przecież to określenie ciśnie się na usta, wszak to oczywiste, że Krytyczka i Prozaik rzucili wyzwanie pewnym anachronicznym zasadom, do których wielu z nas czuje się – obskurancko, nie ma co ukrywać – przywiązanych. Przywiązanie to jest postacią zależności od odziedziczonych narracji, na które nie chcemy mieć wpływu, rodzajem nieuświadomionej niewoli, skutkiem i znakiem politycznego...

10901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]