Reklama

Jacek czyta Jarosława

Jacek czyta Jarosława

25.02.2013
Czyta się kilka minut
Oto odważny najazd na czytelnicze przyzwyczajenia i konwencje. Mikstura, która przywraca puls poetyckim liniom Iwaszkiewicza.
Jarosław Iwaszkiewicz, 1975 r. Fot. Piotr Baracz / EASTNEWS
J

Jarosław Iwaszkiewicz zmarł 2 marca 1980 r. Kilka tygodni przed śmiercią, unieruchomiony na piętrze dość podłego hoteliku w Sailly, zapisał jedne z najdziwniejszych, najbardziej przewrotnych ostatnich słów w historii polskiej diarystyki: „tyle jest rzeczy nowych”. Zdaniem niektórych odszedł w najlepszym dla siebie momencie, bo wiele zostało mu oszczędzone.
Wraz z jego śmiercią urywały się ostatnie realne więzi łączące polską współczesność z XIX wiekiem i rozpoczynały, w krajowym drugim obiegu i na emigracji, rozliczenia z posłem, delegatem, redaktorem, prezesem. Znak do nich dał Jerzy Giedroyc, publikując w majowym numerze „Kultury” rozmowę Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Konstantym Jeleńskim, wyjątkowo powściągliwą na tle późniejszych głosów – prozaik piętnował „mentalność mandaryna”, krytyk bronił taktyki ustępstw i kompromisów, świadomie podjętej roli pośrednika między...

9967

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]