Reklama

Dee Dee Bridgewater, „Red Earth. A Malian Journey”

Dee Dee Bridgewater, „Red Earth. A Malian Journey”

16.05.2007
Czyta się kilka minut
W dokumencie Patricka Saveya "Motherland" Dee Dee Bridgewater opowiada o genezie i ideach swojej najnowszej płyty. Otóż pieśniarka postawiła sobie pytanie o jej własną tożsamość, artystyczną i tę ogólniejszą. Odbyła więc korzenną podróż do Afryki, konkretnie do Mali, by nagrać tam album w towarzystwie muzyków z paru stron świata. Film pokazuje fragmenty sesji: poszczególni artyści wykonują swoje partie w oddzielnych pomieszczeniach; owszem, mogą się widzieć przez szyby i słyszeć się przez słuchawki, ale można by się obawiać, czy krążenie fluidów między nimi nie zostało znacznie utrudnione. Tymczasem album już od pierwszych dźwięków porywa i zachwyca rewelacyjnym porozumieniem uczestników.
P

Powrót do Afryki nie polega na purystycznej rekonstrukcji; przeciwnie, poszukiwana/odnaleziona przez Bridgewater afrykańskość synkretycznie łączy rozmaite style i tradycje. Obok tradycyjnego jazzowego instrumentarium słychać mnóstwo perkusjonaliów oraz wiele instrumentów ludowych. Obok nowych wersji jazzowych standardów, "Afro Blue" Coltrane'a czy "Foot­prints" Shortera, można tu znaleźć także śpiewy afrykańskie, blues, coś w rodzaju protest songu, a śladowo nawet elementy rocka i rapu. Tyle że cokolwiek rockowe wejście zaraz się komplikuje zagęszczeniem struktury i radykalną modyfikacją rytmiczną, rapowanie zaś podporządkowane zostało całościowej koncepcji utworu.

Dee Dee Bridgewater ma głos mocny i zarazem swobodny, łatwo improwizujący. Świetnie współbrzmi z różnymi aranżacyjnymi zmiennościami. A jak olśniewająco śpiewa z innymi! Jest liderką par excellence...

1098

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]