Reklama

Najpiękniejszy dźwięk obok ciszy (Materiał promocyjny)

Najpiękniejszy dźwięk obok ciszy (Materiał promocyjny)

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Oslo, Erewań, Helsinki, Santiago de Cuba... Współczesny jazz porusza się coraz częściej po szlakach nieoczywistych: po muzycznych żółtych drogach. W listopadzie zbiegną się one w Bielsku-Białej na 15. festiwalu Jazzowa Jesień.
Tigran Hamasyan, 2016 r. MATERIAŁY WŁASNE ORGANIZATORA

„Najpiękniejszy dźwięk, obok ciszy”. Tak w 1971 r. pisano o muzyce nowo powstałego wydawnictwa Edition of Contemporary Music – ECM. Amerykański pianista Keith Jarrett i norweski saksofonista Jan Garbarek, muzyczny innowator Steve Reich i jazzowy gitarzysta Pat Metheny, pochodzący z Estonii kompozytor Arvo Pärt i filharmonicy z Los Angeles – na płytach ECM splatają się najróżniejsze muzyczne światy, a katalog prowadzonego od początku przez Manfreda Eichera wydawnictwa jest chyba najpełniejszym obrazem historii muzyki ostatniego półwiecza. Od 15 lat muzykę artystów, którym bliska jest filozofia i estetyka ­ECM-u, prezentuje na festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej Tomasz Stańko.

Jazzowa kula

Stańko zżyma się na określenie „dyrektor artystyczny”, bo choć taka właśnie rola przypisana mu została na Jazzowej Jesieni, festiwalem zdaje się zarządzać tak, jak swym kolejnym...

8685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]