Reklama

Najpiękniejszy dźwięk obok ciszy (Materiał promocyjny)

Najpiękniejszy dźwięk obok ciszy (Materiał promocyjny)

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Oslo, Erewań, Helsinki, Santiago de Cuba... Współczesny jazz porusza się coraz częściej po szlakach nieoczywistych: po muzycznych żółtych drogach. W listopadzie zbiegną się one w Bielsku-Białej na 15. festiwalu Jazzowa Jesień.
Tigran Hamasyan, 2016 r. MATERIAŁY WŁASNE ORGANIZATORA

„Najpiękniejszy dźwięk, obok ciszy”. Tak w 1971 r. pisano o muzyce nowo powstałego wydawnictwa Edition of Contemporary Music – ECM. Amerykański pianista Keith Jarrett i norweski saksofonista Jan Garbarek, muzyczny innowator Steve Reich i jazzowy gitarzysta Pat Metheny, pochodzący z Estonii kompozytor Arvo Pärt i filharmonicy z Los Angeles – na płytach ECM splatają się najróżniejsze muzyczne światy, a katalog prowadzonego od początku przez Manfreda Eichera wydawnictwa jest chyba najpełniejszym obrazem historii muzyki ostatniego półwiecza. Od 15 lat muzykę artystów, którym bliska jest filozofia i estetyka ­ECM-u, prezentuje na festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej Tomasz Stańko.

Jazzowa kula

Stańko zżyma się na określenie „dyrektor artystyczny”, bo choć taka właśnie rola przypisana mu została na Jazzowej Jesieni, festiwalem zdaje się zarządzać tak, jak swym kolejnym...

8685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]