Reklama

Ładowanie...

Czystość

14.10.2013
Czyta się kilka minut
Błogosławieni czystego serca” – jedno z ośmiu fundamentalnych stwierdzeń Jezusa, opatrzone obietnicą: „albowiem oni Boga oglądać będą”.
T

To obietnica niebagatelna. Cały Stary Testament tętni pragnieniem oglądania Boga: „Pozwól mi oglądać Twoje oblicze!”; „Nie zakrywaj przede mną Twojej twarzy!”. To pragnienie zapewne jest także i w nas. Ale przekonanie do przesłania i logiki dopiero co przytoczonego błogosławieństwa?
Oto kilka danych z ankiety przeprowadzonej przez Jacka Karczewskiego:
„Ludzie współżyją ze sobą seksualnie, nie będąc małżonkami”.
Czy to grzech? Tak – 81 proc., nie – 12 proc., nie wiem – 6 proc.;
Czy jest to dozwolone przez prawo? Zakazane – 9 proc., nie – 85 proc., nie wiem – 6 proc.;
Czy człowiek ma prawo tak postępować? Tak – 44 proc., nie – 43 proc., nie wiem – 13 proc.;
Czy jest to właściwe? Tak – 32 proc., nie – 58 proc., nie wiem – 1 proc.
„Para małżeńska stosuje środki antykoncepcyjne w celu zapobieżenia ciąży”.
Czy to grzech? Tak – 67 proc., nie...

2607

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]