Reklama

Niewinna ekstaza

Niewinna ekstaza

03.01.2011
Czyta się kilka minut
Autor "Pieśni nad pieśniami" wiedział o seksualności kobiet znacznie więcej niż niejeden współczesny mężczyzna.
/ fot. Michael Wray / Corbis
U

Ukochany mój przez otwór włożył rękę swą, a łono moje zadrżało od tego. Wstałam, aby otworzyć miłemu memu, a ręce moje ociekały mirrą, palce moje mirrą spływają - na uchwyt zasuwy. Otworzyłam ukochanemu memu, lecz ukochany mój już odszedł, oddalił się; życie ze mnie uszło z jego powodu". Ten obraz nie pochodzi z Kamasutry, ale z "Pieśni nad Pieśniami" (5, 4-6). Z pozostałych fragmentów Księgi wiemy, że opisuje mężczyznę, który leży całą noc na piersi ukochanej i pieści rękami jej genitalia.

Czy jest to jedynie biblijny opis kobiecego orgazmu, służący ukazaniu więziotwórczej roli seksualności? Przejaw kobiecej fantazji za idealnym partnerem ("czułym kochankiem")? Czy można założyć, że fragment ten wskazuje na coś jeszcze: na fakt, że dojrzała seksualność ma spełniać nie tylko funkcję prokreacyjną i więziotwórczą, ale również rekreacyjną?

W ...

18855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]