Reklama

Czy Królestwo będzie nam zabrane?

Czy Królestwo będzie nam zabrane?

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Tak, Królestwo Boże może być nam odebrane – ale pretensji o to nie możemy mieć do nikogo, a zwłaszcza do Boga, poza oczywiście nami samymi.
O

Od Jezusa wiemy, że Bóg nie wycofuje się nigdy, dotrzymuje słowa i zawsze pozostaje wierny. Nie może przestać być tym, który ratuje: zbawicielem – zwłaszcza wtedy, gdy Go odpychamy i knujemy przeciwko niemu, szukając sposobu, jak elegancko albo i brutalnie, ale skutecznie Boga się pozbyć.
Prorok Izajasz, rozmyślając nad klęskami ludu Izraela, mówi, że nieszczęścia trapiące Izrael są karą za niewierność i spadają na niewiernych wprost z ręki Boga. Podobne myślenie o Bogu i jego sprawiedliwości zdaje się podzielać ewangelista Mateusz, u którego czytam słowa Jezusa: „Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce”. Wam – to znaczy Izraelitom. Zarówno Izajasz, jak i Mateusz myśląc o doli i niedoli człowieka, nie mają na uwadze pojedynczego człowieka, ale cały naród. Los jednostki zyskiwał sens tylko w przynależności do narodu. Jezus przełamuje ten schemat...

2927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]