Reklama

Ładowanie...

Czy jesteśmy gotowi na jesienną falę zakażeń?

Czy jesteśmy gotowi na jesienną falę zakażeń?

25.07.2022
Czyta się kilka minut
Polacy powyżej 60. roku życia, a także ci, którzy skończyli 12 lat i mają niedobory odporności, mogą już zapisywać się na czwartą dawkę szczepienia przeciw covidowi.
Fot. Łukasz Gdak / East News
M

Ministerstwo Zdrowia, które na początku lipca twierdziło, że z drugim tzw. boosterem wstrzymamy się do jesieni, zmieniło decyzję. I to mimo że nasze statystyki zakażeń są kilkudziesięciokrotnie niższe niż w Europie Zachodniej. Kłopot w tym, że „zawdzięczamy to” deficytom polityki testowania. Dlatego nie ma co zwlekać – to wiadomość dla tych, którzy przyjęli pierwszą dawkę przypominającą (w grupie 60+ zdecydowała się na to ok. połowa). Jeśli od szczepienia minęły już cztery miesiące, można – i, jak mówią specjaliści, wręcz trzeba – zgłosić się po kolejną dawkę.

Pozostali muszą czekać. Jak długo? Na co? Choć minister Adam Niedzielski mówi, że nowe szczepionki, dające prawdopodobnie nieco lepszą ochronę przed subwariantami Omikrona, mają być gotowe we wrześniu, to eksperci spodziewają się, że w Europie będą dostępne najwcześniej w drugiej połowie października. Pojawią się zapewne razem z nową falą zakażeń.

Fundamentalną kwestią dla przebiegu pandemii jest poziom zabezpieczenia najstarszych. W wielu krajach Unii Europejskiej wśród osób 80+ odsetek zaszczepionych (schematem podstawowym i pierwszym boosterem) zbliża się do 100 proc. Tymczasem 30 proc. polskich najstarszych seniorów nie zostało zaszczepionych w ogóle. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]