Lato w cieniu Delty

Europa przygląda się uważnie Wielkiej Brytanii: kraj mogący pochwalić się najwyższym na kontynencie odsetkiem zaszczepionych zmaga się z nową falą epidemii.

Reklama

Ładowanie...

Lato w cieniu Delty

z Londynu
05.07.2021
Czyta się kilka minut
Europa przygląda się uważnie Wielkiej Brytanii: kraj mogący pochwalić się najwyższym na kontynencie odsetkiem zaszczepionych zmaga się z nową falą epidemii.
Nad Regent’s Canal w północnym Londynie, czerwiec 2021 r. AMER GHAZZAL / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
B

Bardzo oczekiwano na to, jakie będą jego pierwsze słowa. I trzeba przyznać, że Sajid Javid trochę zaskoczył. „Ograniczenia naszej wolności muszą się zakończyć” – mówił zdecydowanym tonem podczas wystąpienia w parlamencie nowy minister zdrowia Wielkiej Brytanii. Potwierdził też datę zniesienia restrykcji: poniedziałek 19 lipca.

Wcześniej ten moment, nazwany nieco pompatycznie Dniem Wolności, planowano na 21 czerwca, ale przesunięto o miesiąc. Powód: coraz bardziej szerząca się na Wyspach nowa w Europie mutacja koronawirusa, przez WHO nazwana Deltą, a wcześniej określana mianem indyjskiej (gdyż po raz pierwszy stwierdzono ją w Indiach).

Javid przyznał przy tym uczciwie, że żaden termin zniesienia obostrzeń nie będzie całkowicie wolny od ryzyka, i że z covidem trzeba się po prostu nauczyć żyć. To zmiana w ostrożnej do tej pory polityce luzowania restrykcji na Wyspach....

19252

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]