Reklama

Czuła obserwatorka

Czuła obserwatorka

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Najnowsza książka Julii Fiedorczuk to powieść napisana ze staroświeckim rozmachem.
N

Najnowsza książka Julii Fiedorczuk to powieść napisana ze staroświeckim wręcz (w najlepszym rozumieniu tego słowa) rozmachem. Autorka rozsnuwa przed nami kolejne opowieści z perspektywy ­czułego obserwatora – zdystansowanego, ale jednocześnie empatycznego. ­Surowy świat dwudziestolecia, tragedia wojny i następująca po niej nowa, bolesna rzeczywistość. To refren każdej opowieści o polskiej historii. Fiedorczuk jednak udało się przy pomocy kilku subtelnych, acz zręcznych ruchów poprzesuwać te zgrane elementy. ­Dodatkowo w „Pod słońcem” natura ­zyskuje status autonomicznego bohatera, trwającego w zupełnie innym czasie niż ludzie: ­cyklicznym i wiecznie się odnawiającym. A mimo to wiernie towarzyszy ludziom, którzy są tylko (albo aż) jednym z miliona jej elementów. Misterne opisy tego uniwersum, pełne wyrafinowanych metafor, ­zamaszyste niczym u Orzeszkowej, raz po raz okazują się ciekawsze, bo mniej oczywiste niż losy postaci. ­Premiera „Pod słońcem” zbiegła się z początkiem pandemii, nic więc dziwnego, że tak wielu przyniosła ukojenie.

Julia Fiedorczuk „POD SŁOŃCEM” Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]