Reklama

Czas wewnętrzny

Czas wewnętrzny

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Jarosławski festiwal to miejsce spotkania. Dawnego ze współczesnym, mistrzostwa ze spontanicznością, modlitwy z tańcem, śpiewu ze słowem. Ludzi różnych pokoleń, nacji i wyznań. Takich miejsc jest u nas niewiele, za mało.
Ł

Łącznikiem jest oczywiście muzyka, choć znaczy tu ona coś więcej - modlitwę. Jednocześnie formuła festiwalu jest na tyle pojemna, że pozostawia każdemu z uczestników swobodę wyboru, miejsce na własne poszukiwania i spotkania.

Uszy szeroko otwarte

Gdyby po tegorocznych koncertach tworzyć olimpijską tabelę, pierwsze miejsce bezwzględnie zajęliby Grecy. Grecki Chór Bizantyjski z wielkim Likurgosem Angelopulosem wykonał “Akatyst" - jeden z najpopularniejszych hymnów Greckiego Kościoła Prawosławnego. Jego tekst, w całości lub fragmentach, pochodzi z ok. X wieku, muzyka zachowała się w dwóch kodeksach z XIII wieku. “Akatyst" prawdopodobnie śpiewany był już w 626 roku, kiedy podczas letniej nocy lud Konstantynopola dziękował Maryi Matce za ocalenie miasta i rozbicie floty Persów i Awarów. Wykonywany jest na stojąco (wskazuje na to...

7495

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]