Reklama

Ładowanie...

Czas wewnętrzny

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Jarosławski festiwal to miejsce spotkania. Dawnego ze współczesnym, mistrzostwa ze spontanicznością, modlitwy z tańcem, śpiewu ze słowem. Ludzi różnych pokoleń, nacji i wyznań. Takich miejsc jest u nas niewiele, za mało.
Ł

Łącznikiem jest oczywiście muzyka, choć znaczy tu ona coś więcej - modlitwę. Jednocześnie formuła festiwalu jest na tyle pojemna, że pozostawia każdemu z uczestników swobodę wyboru, miejsce na własne poszukiwania i spotkania.

Uszy szeroko otwarte

Gdyby po tegorocznych koncertach tworzyć olimpijską tabelę, pierwsze miejsce bezwzględnie zajęliby Grecy. Grecki Chór Bizantyjski z wielkim Likurgosem Angelopulosem wykonał “Akatyst" - jeden z najpopularniejszych hymnów Greckiego Kościoła Prawosławnego. Jego tekst, w całości lub fragmentach, pochodzi z ok. X wieku, muzyka zachowała się w dwóch kodeksach z XIII wieku. “Akatyst" prawdopodobnie śpiewany był już w 626 roku, kiedy podczas letniej nocy lud Konstantynopola dziękował Maryi Matce za ocalenie miasta i rozbicie floty Persów i Awarów. Wykonywany jest na stojąco (wskazuje na to...

7495

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]