Reklama

Przybliżyć niebo

Przybliżyć niebo

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Pieśń Naszych Korzeni to nie jest zwykły festiwal. Bo Jarosław to nie jest zwykłe miejsce. Tam czuć bogatą historię, genius loci. Dostojne świątynie i stary rynek, choć z pozoru oddalone od głównych nurtów współczesnego życia, na kilka dni stają się ważnym punktem na muzycznej mapie.
Begońa Olavide i Ramiro Amusategui Prado
W

W XVII wieku Jarosław słynął z jarmarków; przez kilkutysięczne miasto przewijało się nawet trzydzieści tysięcy kupców. Dlatego pierwsze jarosławskie festiwale (1992-1995) nosiły nazwę Jarmarków Muzyki Dawnej. Ale skojarzenie kupieckie jakby przestało wystarczać; wydarzenie rozrastało się, potrzebowało nowej, pełniejszej przestrzeni i nazwy. W 1995 roku w Jarosławiu zawiązano więc Stowarzyszenie “Muzyka Dawna".

“Celem głównym działalności Stowarzyszenia - czytamy w broszurze wydanej z okazji tegorocznego festiwalu - jest upowszechnianie wiedzy o tradycji poprzez jej czynne praktykowanie. Głównie tradycji z czasów, kiedy z racji znaczenia dla Europy Wschodniej Jarosław porównywany był do Frankfurtu nad Menem... Celem jest również odkrywanie tradycji śpiewu, głównie liturgicznego. Wynika stąd także prezentowanie dorobku artystycznego najlepszych europejskich...

5356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]