Czas dla Pana Boga (3)

Taka jest prawda. Czeka na mnie. Czeka na każdego z nas. Niewyobrażalny i przerastający wszystko, co mogłoby nam pomóc w zbliżeniu do Niego, a równocześnie dający się bez trudu dosięgnąć owym Ty, które natychmiast zwraca mnie twarzą w twarz ku Niemu.

14.12.2003

Czyta się kilka minut

Nie mgławica i nie idea, ale Osoba. Wołający po imieniu. Jak przyjąć do wiadomości, że to jest prawda najważniejsza, jedynie ważna?

Biblia to Jego słowo do mnie. Prośba, wezwanie, perswazja, nastawanie w nigdy nie zmęczonej cierpliwości. Przyjdź. Chodź. Jestem otwarty i czekam. Nigdy nie przestanę czekać. Nigdy nie przestanę być gotowy udzielić odpowiedzi. Pierwszy się odzywam. Przed nikim nie zamykam drzwi. Nikogo nie skreślam. Będę czekać do końca czasów. Wszystkie wezwania proroków to właśnie nam w Jego imieniu powtarzają. Wszystkie historie naszych zdrad i buntów zawsze kończą się Jego otwartymi ramionami. Wszystkie obietnice po kolei są spełniane. Nie da się pojąć, że taki właśnie może być Bóg. A taki jest.

Dlatego skrucha przychodzi do mnie sama, gdy tylko zadam sobie pytanie o moją odpowiedź na Jego zaproszenie. Odpowiedź nie jest żadnym znakiem mocy - moc przychodzi dopiero potem, od Niego. Odpowiedź jest tylko znakiem dobrej woli, ale musi być udzielona na samym początku. Przecież On czeka. Odmowa będzie raną zadaną Bogu. Z ciasnoty serca, z lenistwa woli, z tchórzostwa, z małostkowości, może z niezdolności do odwrócenia się od spraw nieważnych do jedynie ważnej. Im lepiej słyszę Jego zaproszenie, tym większa skrucha, gdy widzę, że odpowiedzi znów odmawiam albo że jest ona tylko unikiem, wykpieniem się, połowicznością.

Ta odpowiedź to tylko początek mojej największej sprawy życiowej: postawienia Boga w centrum każdego momentu i każdego wymiaru życia. To wcale nie będzie znaczyło, że zdołam. Ale będzie znaczyło, że świadomie decyduję, iż nie ma takiego skrawka czy wymiaru mojej egzystencji i mojego ludzkiego losu, który chciałbym uchować bez Niego, tylko dla samego siebie. Do tego pierwszego rozstrzygnięcia jedni będą wracali przez całe życie, wciąż je odnawiając, wciąż rozpoczynając na nowo, inni “uczyniwszy na wieki wybór" pójdą tą drogą bardzo szybko, aż do świętości. Nie jest moją troską, jak będzie ze mną, póki słyszę zaproszenie i chcę odpowiedzieć. Może po każdych rekolekcjach, tym moim “czasie dla Boga", a może po każdej spowiedzi albo po każdej chorobie, może po niespodziewanej radości albo dopiero po klęsce?

Obecny czas Adwentu jest wstępem do świętowania największej spełnionej obietnicy Boga. Zanim stanie nam ona przed oczyma, daje o sobie znać liturgicznym sygnałem coraz intensywniejszej nadziei. Nie tylko radosnej. Także uciszającej lęk. Można było bać się Niepojętego, wielkiego ponad wszelkie wyobrażenie. Bóg wcielony w człowieka pozwoli odnaleźć siebie w tym, co zdawało się największą przeszkodą między Nim a nami.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka, publicystka, felietonistka, była posłanka. Od 1948 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie do 2008 r. pełniła funkcję zastępczyni redaktora naczelnego, a do 2012 r. publikowała felietony. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2003