Reklama

Stało się ciałem

Stało się ciałem

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Abp GRZEGORZ RYŚ, metropolita łódzki: Boże Narodzenie pokazuje, że Bóg usuwa wszystkie przeszkody, żeby się z człowiekiem spotkać. To człowiek je mnoży.
Na schodach prowadzących do Groty Narodzenia Pańskiego. Betlejem, grudzień 2005 r. DAVID SILVERMAN / GETTY IMAGES
A

ARTUR SPORNIAK: W święta adorujemy Dziecko. A więc człowieczeństwo Jezusa we wczesnej fazie.

Abp GRZEGORZ RYŚ: Bóg się stał człowiekiem ze wszystkimi konsekwencjami z wyjątkiem grzechu, który zresztą nie jest wpisany w ludzką naturę. Wszystko, co ludzkie, Bóg przyjął w siebie. Konsekwentnie oznacza to poczęcie, rozwój w łonie przez dziewięć miesięcy, narodziny, wzrost itd. Czasem pojawiają się takie pozorne teologie wcielenia, np. przedstawienie Jezusa od razu jako chłopca, który z nieba przenika w łono Maryi w gotowej formie do urodzenia. Ale zawsze było przeczucie, że takie przedstawienia rozmijają się z prawdą.

Doktryna jednak chroni niezwykłość narodzin Jezusa. Jakby zabezpieczała go przed fizjologią...

Że nie sikał? Sikał jak każde dziecko. I płakał – o tym śpiewamy w kolędach.

Mam na myśli dogmat o zachowaniu dziewictwa Maryi...

16873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panie Redaktorze Arturze, bardzo dziękuję za ciekawy, a przede wszystkim głęboko ewangeliczny wywiad; lepszy niż niejedno kazanie! Skąd Pan jednak wziął informację, że zielonoświątkowcy nie obchodzą Świąt Bożego Narodzenia? Niektórzy nie zawsze te święta tak nazywają; są tacy, którzy wolą mówić np. o Narodzeniu Pańskim. O odrzuceniu świętowania Wcielenia nie słyszałem. Biskup też był zaskoczony! Na pewno polscy zielonoświątkowcy świętują Boże Narodzenie. Będę wdzięczny za wskazanie źródła Pana informacji.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]