Reklama

Czarny przypływ

Czarny przypływ

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Zdecydowana reakcja świata na wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej mieszkańcom Delty Nigru wydaje się niepojęta. U nich podobna katastrofa trwa już od pół wieku - i nikogo nie obchodzi.
Delta Nigru, lipiec 2004 r. / fot. Ed Kashi / Corbis
P

Po 87 dniach wysiłków koncern BP zdołał prawdopodobnie zatamować wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej - albo przynajmniej można mieć taką nadzieję. Akcja ratunkowa kosztowała dotąd koncern 4 miliardy dolarów (w tym ponad 200 mln wypłaconych już odszkodowań) oraz utratę reputacji. Potrzeba będzie wielu lat i kolejnych miliardów, by życie w oceanie i na wybrzeżu Luizjany wróciło do normy.

Są jednak tacy, co zazdroszczą Amerykanom i Luizjanie. Nie, nie katastrofy, lecz zdecydowanej reakcji na nią. "Gdyby ten wypadek zdarzył się w Nigerii, ani rząd, ani firma za niego odpowiedzialna nie zwróciłyby na to większej uwagi. W Delcie Nigru takie wycieki mamy bez przerwy" - mówił reporterowi "Observera" afrykański pisarz Ben Ikari.

Zatruta Delta, zatruci ludzie

Od ponad pół wieku Delta Nigru to roponośne zagłębie....

8012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]