Reklama

Cytaty ze zmarłych

Cytaty ze zmarłych

29.09.2014
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie,
 

 
zwykłem czytać niegdysiejszych kronikarzy, pamiętnikarzy i dziejopisów wszelakich, żeby w głębinie wieków objaśnień szukać dla rzeczy dzisiejszych. Ledwie co wpadły mi w ręce zapiski z czasów, gdy Rzplita Obojga Narodów blaskiem dawnych przewag i chwały jeszcze lśniła, chociaż już tu i ówdzie okręt Ojczyzny jął szpetnie przeciekać. Otóż w jednym z passusów opisano proceder następujący: „Nie było domu magnata lub majętnego obywatela, żeby po śmierci pana dusza nie ukazywała się to księżom, to sługom, to zakonnikom bawiącym w tym domu i nie żądała, by sukcesorowie czynili hojne ekspensa na nabożeństwa dla jej zbawienia. Częstokroć te dusze zostawiały znaki ręki wypalonej na stołach i straszyły swym pokazywaniem się ludzi i kobiety”.
Krótko Ci tylko zwrócę uwagę, drogi Piołunie, jak cudnie brzmi ta fraza końcowa: „ludzi i kobiety”. Ale oczywiście nie o krotochwile z płci...

4006

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]