Reklama

Ładowanie...

Co nowego obejrzeć w weekend na VOD

27.10.2022
Czyta się kilka minut
Obie historie jakoś wychylają się w przyszłość: pierwsza w odniesieniu do niemieckiego narodu, druga w wymiarze jednostkowym. W obu przypadkach definitywnego końca wojny nie będzie.
„Na Zachodzie bez zmian” / Netflix / Materiały prasowe
M

Mając wojnę na żywo, dwadzieścia cztery godziny na dobę i w dodatku tuż obok, trudno ekscytować się kinem wojennym. Zwłaszcza nawołującym do pacyfizmu i to jeszcze po niemiecku.

Warto jednak przyjrzeć się dwóm tytułom, które – każdy na swój sposób i każdy w odniesieniu do innej wojny – próbują udźwignąć temat. Choć mówią przecież rzeczy oczywiste. Że wszystkie wojny są do siebie podobne i nie mają w sobie nic z chłopackiej zabawy. I że właściwie niczego nas nie uczą, a z wojny tak naprawdę nigdy się nie powraca.

Najnowsza (i w wielu miejscach dość swobodna) adaptacja „Na Zachodzie bez zmian” Remarque’a, niemiecki kandydat do Oscara, stawia w dużej mierze na immersję. „1917” Sama Mendesa” czy dokument „I młodzi pozostaną” Petera Jacksona zdążyły już przetrzeć szlaki.

Wraz z nastoletnimi bohaterami rzuconymi na zachodni front I wojny światowej jeszcze bardziej...

5575

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/weekend-5160

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]