Reklama

Ładowanie...

Co może stary pisarz

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Podróżowaniu z Naipaulem towarzyszy poczucie dziwności, on jest do jej transmitowania medium doskonałym.
Współczesna maska hełmowa wykonana na wzór tradycyjnej maski symbolizującej „złość i odwagę szefa wioski – wodza”, Demokratyczna Republika Konga, przełom XX i XXI wieku Fot. Marcin Wąsik / MUZEUM ETNOGRAFICZNE IM. SEWERYNA UDZIELI W KRAKOWIE
W

Wyszła u nas ostatnio, w Wydawnictwie Czarne, książka V.S. Naipaula, „Maska Afryki. Odsłony afrykańskiej religijności”. Ważne wydarzenie, nie dlatego jednak, że w tle majaczy literacki Nobel z 2001 r. i wielkość pisarza, tylko dlatego, że bywa tak czasem, między jego pisaniem a mną powstała więź – i nic na to nie poradzę. Tak bywa z książkami. Nie można się przed tym bronić, uważam, bo to błogosławione przedłużenie dzieciństwa, tych wszystkich lektur pod kołdrą i zakochania w bohaterach, tu przeniesionego na doroślejszą nieco wiarę w słowo i zaufanie do człowieka, który je zapisał.

Naipaul więc. Naipaul, którego powieści nie trąciły żadnej czułej struny, nic, dźwięk pusty. Ale potem przyszły wyjazdy do Indii, lata temu, wraz z nimi jego reportaże; to właśnie on za rękę mnie prowadził. W jego wyciu wściekłym, w przestrachu, odnalazłem własny skowyt i przestrach przed tym krajem...

9622

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]