Reklama

Kazania do przyjaciela

Kazania do przyjaciela

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Beksiński i Lewczyński odmienili polską fotografię, należeli do najbardziej bezkompromisowych jej twórców. A w listach głównie wywody na temat mięsa, coca-coli i cukru. Nie sposób się oderwać!
Fot. Piotr Małecki / FORUM
O

O Zdzisławie Beksińskim, trudno, trzeba od tego zacząć, długo myślałem jak najgorzej. Dopiero wiedza o jego fotograficznym dziele, na dziesięciolecia ukrytym za manieryczną twórczością malarską, pozwala go docenić jako artystę: a więc było w nim coś – coś oprócz tych szat poszarpanych i drzew w gotyckim stylu, jakie z uporem godnym lepszej sprawy wymalowywał przez niemal całe dorosłe życie.
Zdarzyło się ostatnio coś równie przyjemnego, co odkrycie Beksińskiego fotografa; był to kontakt z Beksińskim epistolografem. Beksińskiego człowieka pomijam w tym zestawieniu, bo wydaje się tak interesujący, że aż przeraża: maniakalny, pełen pasji, zapadający się w dziury, namiętnie sobkowski, całkowicie wyprany z czułości.
Taki obraz ludzkiej osoby, nie wiem, na ile pełny, wyczytać można choćby z „Beksińskich. Portretu podwójnego” Magdaleny Grzebałkowskiej, wspólnej biografii ojca i...

10204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]