Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nędza od święta

Nędza od święta

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Te fotografie pokazują, czego brakuje w naszej zbiorowej pamięci, w życiu po prostu. Szklane negatywy Zylberberga to wiadomość wydobyta z muru po latach.
Zdjęcie ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie
N

Nieprawdopodobne” – to słowo towarzyszy każdemu fotograficznemu znalezisku. Albo jeszcze: „niemożliwe”, „niewyobrażalne”. A jednak, w domowych śmieciach, na strychach i w piwnicach, czasem nietknięte i znakomicie opisane, czasem zaś potrzaskane przez los i ludzi, co rusz wyłażą na wierzch stare fotografie. Myślę czasem, że już do tego przywykłem, a jednocześnie świadczę: do tego przywyknąć się nie da. Świadkuję też podniecie i zapałowi ludzi, którzy kiedyś znaleźli takie zdjęcia, a potem nie mogą przestać szukać. Ogarnia ich gorączka podobna pewnie do tej, która zawłaszczała wyobraźnię poszukujących złota; tylko czystsza w pewnym sensie, płynąca z potrzeby ratowania czegoś, co na pewną śmierć skazane. Bo o ratowanie pamięci tu chodzi, i pewnie o piękno, a także być może o przechytrzenie nieuchronnego; o bycie małym bogiem.

Bryła lodu

W...

16110

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]