Reklama

Ładowanie...

Nędza od święta

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Te fotografie pokazują, czego brakuje w naszej zbiorowej pamięci, w życiu po prostu. Szklane negatywy Zylberberga to wiadomość wydobyta z muru po latach.
Zdjęcie ze zbiorów Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie
N

Nieprawdopodobne” – to słowo towarzyszy każdemu fotograficznemu znalezisku. Albo jeszcze: „niemożliwe”, „niewyobrażalne”. A jednak, w domowych śmieciach, na strychach i w piwnicach, czasem nietknięte i znakomicie opisane, czasem zaś potrzaskane przez los i ludzi, co rusz wyłażą na wierzch stare fotografie. Myślę czasem, że już do tego przywykłem, a jednocześnie świadczę: do tego przywyknąć się nie da. Świadkuję też podniecie i zapałowi ludzi, którzy kiedyś znaleźli takie zdjęcia, a potem nie mogą przestać szukać. Ogarnia ich gorączka podobna pewnie do tej, która zawłaszczała wyobraźnię poszukujących złota; tylko czystsza w pewnym sensie, płynąca z potrzeby ratowania czegoś, co na pewną śmierć skazane. Bo o ratowanie pamięci tu chodzi, i pewnie o piękno, a także być może o przechytrzenie nieuchronnego; o bycie małym bogiem.

Bryła lodu

W...

16110

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]