Reklama

Ładowanie...

Co łączy polskie samoloty dla Ukrainy i rozbitą siatkę rosyjskich agentów

17.03.2023
Czyta się kilka minut
Dwie informacje o takiej wadze gatunkowej, podane przez polskie władze niemal równocześnie, to raczej nie jest przypadek.
Samolot myśliwski Mig-29 w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, luty 2023 r. / FOT. SWIDERSKI/REPORTER
W

W polityce i na wojnie trudno o takie przypadki – zważywszy, że w jednej i drugiej sprawie procesy, które doprowadziły do obu wydarzeń, trwały od wielu miesięcy.

News pierwszy – to decyzja rządu, ogłoszona przez premiera i prezydenta (ten drugi uczynił to, co nie jest bez znaczenia, podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym prezydentem Czech Peterem Pavlem, który opowiada się za poważniejszym niż dotąd dozbrajaniem Ukrainy), aby z zasobów polskiej armii przekazać Ukrainie samoloty bojowe typu Mig-29.

Prezydent mówił o kilkunastu maszynach, które mogą zostać przekazane, przy czym pierwsze cztery mają trafić na Ukrainę już w najbliższych dniach (i w takim stanie technicznym, że mogłyby od razu wejść do walki), a następne w kolejnych miesiącach. Premier i prezydent podkreślali, że jakkolwiek taką decyzję podejmujemy pierwsi, nie działamy sami, lecz w swego rodzaju „...

4907

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]