Reklama

Cmentarz i co dalej?

Cmentarz i co dalej?

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Teraz, gdy oficjalnie otwarto nareszcie Cmentarz Orląt, stosunki polityczne polsko-ukraińskie są świetnie. A na poziomie społeczeństw? Co zrobić z kapitałem sympatii, zbudowanej podczas Pomarańczowej Rewolucji?.
Kijów, grudzień 2004 r.
P

Pytania są aktualne, bo społeczeństwa Polski i Ukrainy to podmiot nadal niedoceniany przez oba rządy.

Od początku niepodległej Ukrainy relacje Warszawa-Kijów były bardzo dobre. Polskie rządy podkreślały znaczenie strategicznego partnerstwa, choć niekiedy odnieść można było wrażenie, że chodzi nie tyle o Kijów, co o Moskwę: wielu polskich polityków traktowało współpracę z Ukrainą tylko jako środek osłabiania wpływów Rosji w naszym regionie.

W kategoriach “mniejszego zła" o stosunkach z Kijowem myślało też chyba polskie społeczeństwo: to było małżeństwo z rozsądku, nie z miłości, a przeszkodę dla zawiązania sympatii między Polakami a Ukraińcami stanowiły zaszłości historyczne. Ciągnąca się od lat sprawa Cmentarza Orląt, konflikty w Przemyślu, sprawa pomników poległych partyzantów z UPA... A także nie zagojone rany: mordy na Wołyniu czy akcja “...

8854

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]