Reklama

Wciąż do przodu

Wciąż do przodu

02.10.2005
Czyta się kilka minut
W roku 1000, gdy u grobu św. Wojciecha spotkali się Otton III i Bolesław Chrobry, Christianitas znaczyło tyle co Europa. Jaką rolę na Starym Kontynencie, który dziś zapiera się chrześcijańskich korzeni, mają spełnić wierzący? Na tak postawione pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy VI Zjazdu Gnieźnieńskiego.
E

Europie potrzebna jest wspólnota wartości, choćby minimalna, w przeciwnym razie Europa się rozpłynie - stwierdził na początku gospodarz spotkania abp Henryk Muszyński. Takie stanowisko można by potraktować za przewodnie dla ostatniego i poprzednich Zjazdów Gnieźnieńskich. Tym razem jednak zostało wypowiedziane w specyficznych okolicznościach: rezygnacja z invocatio Dei lub chociażby wspomnienia roli chrześcijaństwa w Traktacie Konstytucyjnym, a następnie odrzucenie Traktatu przez Francuzów i Holendrów skłoniło uczestników tegorocznego zjazdu do częstszego powtarzania opinii o głębokim kryzysie tożsamości Europejczyków.

Ten pesymizm zdominował pierwszą debatę poświęconą wartościom europejskim. Prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar zwrócił uwagę, że w tych dyskusjach jesteśmy osamotnieni - tzw. stara Unia w zasadzie nie zajmuje się publiczną debatą o...

7196

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]