Reklama

Cisza nie ma w sobie nic z chropowatości. Jest płynna

Cisza nie ma w sobie nic z chropowatości. Jest płynna

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Krystian Lupa, reżyser teatralny: Proszę czasem aktorów, żeby usiedli na scenie i przestali mówić. Pobyli ze sobą w ciszy, co czasem można uznać niemal za seans spirytystyczny.
Fot. LESZEK KOTARBA / EAST NEWS
C

Cisza, zwłaszcza ta teatralna, ma swoje kształty, zapachy, wrażenia. A moment najbardziej relaksacyjny jest wtedy, gdy gramy ciszę na scenie i zarażamy nią publiczność. Wówczas ma się błogie poczucie, jakby „nic” wypełniało scenę i publiczność: „mnie nie ma”. Nic nie ma – można płynąć. Dlatego ważne jest miejsce.

Cisza jest w gruncie rzeczy muzyką, na progu słyszalności, która jest jakby zakorzeniona w przestrzeni. Kupiłem sobie niedawno słuchawki i okazało się, że nie umiem słuchać w słuchawkach nawet najlepszej muzyki. Bo dźwięki muszą owijać się wokół czegoś materialnego, a słuchawki są ograniczeniem, więzieniem. Muzyka i cisza wypełniają przestrzeń. Cisza ociera się o przestrzeń, co pobudza dodatkowe zmysły. I ona nie ma w sobie nic z chropowatości. Jest raczej płynna. To nigdy nie jest stanie w miejscu ani płynięcie z prądem. Cisza jakby zmierza w naszym kierunku, otula...

1477

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]