Reklama

GOLGOTA PICNIC W STRUPIESZAŁYM ŚWIECIE

GOLGOTA PICNIC W STRUPIESZAŁYM ŚWIECIE

07.07.2014
Czyta się kilka minut
Czy „wierzący” to „okaz chroniony”? Czy mieszka w rezerwacie chroniącym przed spotkaniem ze światem? Przecież Chrystus nawoływał do takiego spotkania.
Fot. Marcin Rutkiewicz / REPORTER
T

To już Kościół boi się każdego dotknięcia? W dwóch ubiegłych stuleciach artyści dość swobodnie poczynali sobie z Bogiem. Czy myśl ateisty: „Boga nie ma”, jest obrazą uczuć religijnych? Czy rozpaczliwe albo zuchwałe zdanie mistyka Mickiewicza: „powiem, żeś nie Bogiem jest, ale carem” – jest obrazą uczuć religijnych? Gdyby tak powiedział dziś jakiś poeta, performer czy filmowiec – a jakiś arcybiskup by to napiętnował z ambony, z pewnością byłyby protesty i żądanie spalenia książki czy niedopuszczenia do spektaklu. To najprostsza droga do skostnienia, do śmierci religii jako ruchu, procesu duchowego.
Dysputa Iwana z Aloszą w „Braciach Karamazow” Dostojewskiego o grzechu Boga, wczesne filmy Bergmana, bluźnierstwa Buñuela, nawet zdanie Nietzschego: „Bóg umarł” – wszystko to są gesty, ruchy duchowe mobilizujące odbiorcę do traktowania swojej wiary jako duchowej aktywności, do...

4681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]