Reklama

Ładowanie...

Cisza życia

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Nasza cywilizacja i nasza religijność pełne są hałasu, który niszczy ciało i nie pozwala rozwinąć się duszy. Powrót do ciszy – choć trudny – jest koniecznością.
Joanna Rusinek
Ś

Światło powoli gaśnie, słona, ciepła woda unosi mnie na tyle delikatnie, że ciało niemal znika ze świadomości. Całkowita ciemność, żadnego dźwięku z zewnątrz. Ale cisza wcale się nie pojawia – słyszę swój oddech (jaki on głośny!) i (jakby z oddali) bicie serca. Słyszę, że żyję…

– Jak skutecznie sprawić, by dobra szkoła stała się złą, a zła – dobrą?

– Trzeba przenieść lotnisko z otoczenia złej w sąsiedztwo dobrej.

To nie dowcip, ale opis sytuacji, jaka miała miejsce w pewnej miejscowości w Niemczech – co wykorzystali naukowcy zajmujący się wpływem hałasu i ciszy na funkcjonowanie człowieka. Wiedząc o planowanej zmianie lokalizacji portu lotniczego, zaczęli śledzić wyniki w nauce osiągane przez uczniów obu szkół. Po przeniesieniu lotniska zauważyli zmianę: uczniowie dobrej szkoły od razu się pogorszyli. Uczniowie złej, uwolnieni od hałasu, po pewnym czasie...

19052

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]